Klasy

Klasy to elementy znakomicie rozszerzające możliwości działania webmastera. Gdyby ktoś zapytał, jak zróżnicować te same fizyczne elementy w odmiennych sytuacjach (np. odmienne czcionki w różnych akapitach), odpowiedź jest prosta - klasy całkowicie uniezależniają od jakichkolwiek ograniczeń. Możemy sobie przygotować np. kilka różnych klas akapitów, jak P.normalny, P.przypisy, P.uwagi, P.istotne itd. Przywołując odmienne klasy, uzyskujemy żądane formatowanie dokumentu. Pierwotnych poleceń języka nie jest wiele, ale klasy możemy tworzyć w dowolny sposób, zwielokrotniając swoje możliwości. Mało tego - w różnych arkuszach możemy tworzyć klasy o tych samych nazwach, ale definiować je odmiennie, wskutek czego zyskujemy jeszcze więcej swobody.

Posłużmy się przykładem. W definicji stylu zagnieżdżanego (w nagłówku) możemy przygotować kilka klas. Niech będą to klasy o nazwach podanym w poprzednim akapicie:

<head>
<STYLE TYPE="text/css">
<!--
P.normalny {font-family: Helvetica; font-size: 10pt}
P.przypisy {font-family: Helvetica; font-size: 8pt}
P.uwagi {font-family: Helvetica; font-size: 10pt; font-weight: bold}
P.istotne {font-family: Times; font-size: 12pt; color: red}
</STYLE>
</head>

W dokumencie możemy teraz przywoływać poszczególne klasy:


Najpierw definicje:

<p class=normalny>To jest akapit pisany za pomocą klasy P.normalny. Została w nim użyta czcionka Helvetica o wielkości 10 punktów. Klasę tę możemy wykorzystać przy zapisywaniu "normalnego" tekstu, nie mającego jakichś specjalnych wyróżnień.</p>

<p class=przypisy>W jakimś miejscu możemy umieścić przypisy. Zapisujemy je za pomocą zdefiniowanej czcionki Helvetica o wysokości 8 punktów.</p>

<p class=uwagi>Gdy zajdzie konieczność podania uwag, możemy wykorzystać klasę P.uwagi, która wyróżnia się dodatkowym pogrubieniem tekstu.</p>

<p class=istotne> Istotne fragmenty tekstu możemy w jakiś sposób wyróżnić. Tutaj korzystamy z definicji klasy P.istotne, która posługuje się czcionką Times i kolorem czerwonym. </p>


A teraz ich efekt na ekranie:

To jest akapit pisany za pomocą klasy P.normalny. Została w nim użyta czcionka Helvetica o wielkości 10 punktów. Klasę tę możemy wykorzystać przy zapisywaniu "normalnego" tekstu, nie mającego jakichś specjalnych wyróżnień.

W jakimś miejscu możemy umieścić przypisy. Zapisujemy je za pomocą zdefiniowanej czcionki Helvetica o wysokości 8 punktów.

Gdy zajdzie konieczność podania uwag, możemy wykorzystać klasę P.uwagi, która wyróżnia się dodatkowym pogrubieniem tekstu.

Istotne fragmenty tekstu możemy w jakiś sposób wyróżnić. Tutaj korzystamy z definicji klasy P.istotne, która posługuje się czcionką Times i kolorem czerwonym.


Do dyspozycji mamy jeszcze jedno udogodnienie. Klasy możemy uogólniać, nie wiążąc ich z konkretnym poleceniem. Nie jest konieczne wiązanie jakiegoś zestawu kodów np. wyłącznie z akapitem. Możemy sobie bowiem określić klasę BardzoWazne, która może się odnosić do różnych elementów dokumentu. Wystarczy, przykładowo, zapisać ją w definicji stylów w nagłówku dokumentu jako:

.BardzoWazne {font-family: Helvetica; font-size: 14pt; font-weight: bold; color: lime}

Proszę zwrócić uwagę na kropkę poprzedzającą BardzoWazne! Brak polskich liter jest ukłonem w stronę niedomogi Navigatora, który nie akceptuje polskich znaków :-)

Klasę tę możemy teraz wykorzystać np. w akapicie i wykazie, podając odpowiednio:

<p class=BardzoWazne>Treść akapitu</p>

< ul class=BardzoWazne>Tutaj są punkty wykazu</ul>

Efekt na ekranie:

To jest BardzoWażny akapit